Orkiestry górnicze

orkiestryTradycje kulturowe górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w marcu 2023 roku.

Górnicza orkiestra dęta to zorganizowana formacja muzyczna, powstała i przynależna do macierzystej kopalni. Zwyczajowo zespół przyjmuje nazwę zakładu, z którego się wywodzi, pełniąc dla niego funkcje reprezentacyjne oraz użytkowe. Górnicza orkiestra charakteryzuje się instrumentarium złożonym z instrumentów dętych, w których źródłem dźwięku jest drgający wewnątrz instrumentu słup powietrza. To wspólnota – nie tylko grających w niej muzyków (często pracowników zakładu), ale też członków społeczności zgromadzonych wokół kopalni czy dzielnic, w których funkcjonują zespoły.

Działania orkiestr to jedna z najbardziej efektownych i efektywnych form międzypokoleniowego transferu wartości oraz tradycji kulturowych regionu. Są istotnym elementem tradycji barbórkowych i towarzyszą ceremoniałowi związanemu z tym świętem.

Orkiestry ujęte we wpisie:

Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
  1. Górnicza Orkiestra Dęta Bytom im. J. Słodczyka (KWK Bobrek, daw. Miechowice)
  2. Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica
  3. Górnicza Orkiestra Dęta Piekary-Julian
  4. Miejska Orkiestra Dęta Dębieńsko (KWK Dębieńsko)
  5. Miejska Orkiestra Dęta Rybnik (KWK Rymer)
  6. Orkiestra Dęta Kopalni Bolesław Śmiały
  7. Orkiestra Dęta KWK Bielszowice
  8. Orkiestra Dęta KWK Borynia
  9. Orkiestra Dęta KWK Chwałowice
  10. Orkiestra Dęta KWK Halemba
  11. Orkiestra Dęta KWK Jankowice
  12. Orkiestra Dęta KWK Katowice
  13. Orkiestra Dęta KWK Knurów
  14. Orkiestra Dęta KWK Murcki-Staszic
  15. Orkiestra Dęta KWK Mysłowice-Wesoła
  16. Orkiestra Dęta KWK Piast
  17. Orkiestra Dęta KWK Pokój
  18. Orkiestra Dęta KWK Szczygłowice
  19. Orkiestra Dęta KWK Wieczorek
  20. Orkiestra Dęta KWK Wujek
  21. Orkiestra Dęta KWK Zofiówka
  22. Orkiestra Górnicza Marcel (KWK Marcel)
  23. Orkiestra KWK Jas-Mos
  24. Orkiestra KWK Rydułtowy
  25. Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (KWK Makoszowy)
  26. Zakładowa Orkiestra Dęta KWK Pniówek
  27. Zakładowa Orkiestra Dęta KWK Ziemowit

Orkiestra górniczaZorganizowany ruch muzyczny i zwyczaj muzykowania w górniczej orkiestrze dętej na Górnym Śląsku sięga drugiej połowy XIX wieku. Tradycje gry na instrumentach przekazywane były, i są po dziś, z pokolenia na pokolenie. Umiejętność ta bywała dawniej przydatna w zdobyciu pracy na kopalni, ale i w razie powołania do wojska (wojskowy rodowód orkiestr dętych), stanowiła tez nierzadko przepustkę do lepszego życia. Wraz z rozwojem zakładów przemysłu ciężkiego, rozwijały się przy nich orkiestry dęte. Konsekwentnie od drugiej połowy XIX wieku przez kolejne sto lat orkiestra górnicza przypisywana była. i jest do dziś, do kopalni, stanowiąc o prestiżu i sile przedsiębiorstwa. Muzycy cieszyli się powszechnym szacunkiem, który okazywany był im przy każdej możliwej okazji, uczestniczyli bowiem w życiu wspólnoty i godnie ją reprezentowali. Jeszcze do lat 80. XX wieku przy orkiestrach zakładowych funkcjonowały szkółki, w ramach których kapelmistrz przyuczał muzyków amatorów gry na konkretnych instrumentach, formując skład zespołu.

Orkiestry zakładowe od zawsze rywalizowały o prestiż. Szczyt tego zjawiska przypadł na czasy Polski Ludowej, kiedy to kopalnie prześcigały się w zatrudnianiu solistów, poszerzaniu składów i instrumentarium. Wysyłały swoje orkiestry jako delegatów, świadczących o rozmachu oraz dobrobycie kopalń. Stopniowo szeregi górniczych orkiestr dętych zasilać zaczęli muzycy zawodowi, a twórcy po konserwatoriach zaczęli komponować dla zespołów zakładowych. To okres w którym orkiestry utrzymywane były przez zakłady (składki górnicze), a oferta muzyczna w miejscowych domach kultury bogata była w zajęcia i zespoły, w szeregi których chętnie wstępowali uzdolnieni nie tylko instrumentalnie, ale i wokalnie.

Lata 90. XX wieku przyniosły reformy przemysłu ciężkiego. Wraz z likwidacją kopalń liczba górniczych orkiestr dętych w regionie zmalała. W efekcie stosunkowo niewielka ilość zespołów, które przetrwały, działa do dziś. Rzadziej dziś wychowują, częściej reprezentują i bawią. Obecnie to lokalne instytucje kultury stały się domami dla orkiestr, a lokalne samorządy nierzadko wspierają je finansowo i organizacyjnie.

Dziś to małe, lokalne wspólnoty stają się naturalnymi odbiorcami orkiestr i kontynuatorami lokalnych tradycji. To tam – w miejscowych społecznościach – mimo głębokiego kryzysu i restrukturyzacji lokalnego przemysłu, ten niezbywalny element kulturowego krajobrazu Górnego Śląska nadal funkcjonuje – na stadionach, w parkach, na ulicach, w ogrodach miejskich, w salach koncertowych, na cmentarzach, ale i w ludzkiej pamięci.

Świadectwem pielęgnowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu i kultywowania tradycji górniczych orkiestr jest organizowany od 2005 roku Zabrzański Festiwal Orkiestr im. Edwarda E. Czernego. Podczas pierwszego festiwalu wystąpiło sześć orkiestr, a dziś podczas wydarzenia na scenie prezentuje się osiem zespołów. Tradycja trwa…

Skip to content